تبلیغات
دوومیدانی - دو و میدانی- track and field - چهار كلید طلایی برای مقابله با استرس


دوومیدانی - دو و میدانی- track and field


چهار كلید طلایی برای مقابله با استرس
دوشنبه 30 آبان 1384

محیط این دنیا برای ما تركیبی از درد و خوشی ، رنج و راحتی ، وحشت و امنیت فراهم می آورد. مابه حكم طبیعت مدام به دنبال خوبیها تلاش میكنیم و از بدیها می گریزیم ، بنابراین اكثر اوقات در نگرانی و رنج به سر می بریم ، نگرانی ریشه بسیاری از بیماری های روحی و جسمی است و ما باید به فكر چاره بوده و از نگرانی فاصله بگیریم ، راههای مختلفی برای رفع نگرانی وجود دارد و ما می توانیم با پیروی از آنها در راه خوشبختی و سعادت قدم برداریم.

 1. به خدا ایمان داشته باشیم:

مؤثرترین داروی شفابخش نگرانی ، همانا ایمان و اعتقاد مذهبی است. انسان متدین تزلزل ناپذیر و فارغ از هرگونه دغدغه و تشویش است و در مقابل حوادث و پیشامدهای روزگار هرگز مضطرب و نگران نمیشود ، بلكه بر خدا توكل میكند زیرا میداند كه همه امور به دست خداست و اوست كه در سرنوشت انسانها دخالت دارد.

بنابراین ما می توانیم با دعا و نماز ، روح و جسم خود را تغییر دهیم و نتایج مثبت و مفید آن را در زندگی كه مهمترین آنها رفع نگرانی و دلهره است ببینیم.

2.فقط امروز را روز خود بدانید:

یكی از مضرترین تمایلاتی كه در طبیعت بشر وجود دارد ، ناراضی بودن از حال و چشمداشت به آینده مجهول است. در تمام مراحل حیات در آهنین به روی گذشته ، دیروزی كه دیگر وجود ندارد بكشید و همچنین یك پرده فولادین جلوی آینده ، فردایی ككه هنوز نیامده است بكشید ، آن وقت با اطمینان كامل امروز را سپری كنید.

هر انسانی قادر است ، كارش را هر اندازه هم سخت و دشوار باشد برای یك روز انجام دهد و زندگانی را لذت و شوق ، صبر و حوصله ، عشق و پاكی از یك طلوع تا غروب آفتاب سپری كند و در واقع معنی و حقیقت زندگی به جز این نیست.

 3. افكار درست در زندگی داشته باشیم:

افكار ما معرف شخصیت ماست و طرز تفكر ما عامل مجهولی است كه سرنوشت ما را تعیین میكند. زندگی یك فرد ، زاده افكار روزانه اوست. اگر ما افكار خوشی به مغز خود راه دهیم و به طور یقین خوشبخت خواهیم بود.

برعكس اگر خود را تسلیم افكار پریشان كنیم دچار پریشانی و فلاكت خواهیم شد. اگر فكر ناكامی و عدم موفقیت را به خود راه دهیم ، ناكامی نصیبمان خواهد گردید.

البته انسان نباید نسبت به تمام مسائل زندگی خود بی اعتنا و خونسرد باشد زیرا بدبختانه ، زندگی به این سادگیها نیست بلكه آنچه در اینجا مورد توجه است این است كه در مورد مسائل زندگی به عوض رویه منفی یك حالت فكری مثبت داشته باشید.به عبارت دیگر لازم است كه ما به مشكلات خود توجه داشته باشیم ولی نه آنكه نگران شویم.

بنابراین موقعی كه خوشی از شما روی گردان شد، تنها راهی كه شما را به سوی شادی و سرور هدایت میكند این است كه با روی گشاده و خندان با مسائل برخورد كنید زیرا آدمی با فكر و اندیشه درست میتواند پیروزی به دست آورده و خوشبخت زندگی كند.

 4. گذشت كنید و كینه را به دور بریزید:

وقتی كه ما از دشمنان خود كینه به دل می گیریم ، نفرت و كینه ما ، آزاری به آنها نمی رساند بلكه روز و شب خودمان را به یك آشوب و غوغای جهنمی تبدیل می كنیم و برعكس اگر دشمنان ما بفهمند كه چه اندازه ما را نگران می كنند از شادی به رقص در خواهند آمد.

بنابراین گذشت و بخشش همیشه به نفع بشر است و پیامبران و امامان ما در احادیث گوناگون ما را به گذشت و بخشش در زندگی دعوت كرده اند ، بهتر است به خاطر سلامتی و خوشی خود ، گذشت كنید و مقاصد و هدفهای بی نهایت بزرگ و با ارزش برای خود داشته باشید تا بتوانید همه چیز را فراموش كنید و این را بدانید كه هر كس به مجازات اعمال خود خواهد رسید.

به جای اینكه درصدد انتقام گرفتن از دشمنان خود برآئیم شایسته است خدا را شكر كنیم كه طبیعت ما را مانند آنها بار نیاورده است و حس تفاهم ، همدردی ، كمك و بخشش، عشق و دعای خود را به آنان نثار كنیم.
نوشته شده توسط طیب لی در دوشنبه 30 آبان 1384 و ساعت 01:11 ب.ظ
Desined By Mohamad + Alireza